Our philosophy is built on a foundation of biology and chemistry. This is beauty powered by science, not just an aspiration but an achievable reality.
Featured Brands
The Healthy Beautiful Difference
Personal
The services and products we provide are meticulously formulated, tailored specifically to your hair's unique chemistry and personality.
Family Owned
Hair Rx Salon has consistently been recognized as one of the best salons in Colorado for the past 20 years and is proud to be locally owned.
Empowering
Our promise is to empower you with the knowledge to maintain vibrant, healthy hair without ever compromising your unique individual style.
Scalp Care Solutions


Moroccanoil
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $38.00
- Sale Price
- $38.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $44.00
- Sale Price
- $44.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $44.00
- Sale Price
- $44.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $59.00
- Sale Price
- $59.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $45.00
- Sale Price
- $45.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $59.00
- Sale Price
- $59.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $29.00
- Sale Price
- $29.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $39.00
- Sale Price
- $39.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $33.00
- Sale Price
- $33.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $70.00
- Sale Price
- $70.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $46.00
- Sale Price
- $46.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $38.00
- Sale Price
- $38.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $60.00
- Sale Price
- $60.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $24.00
- Sale Price
- $24.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $44.00
- Sale Price
- $44.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $60.00
- Sale Price
- $60.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $40.00
- Sale Price
- $40.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $46.00
- Sale Price
- $46.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


Hydrate & Repair


Moroccanoil
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $13.00
- Sale Price
- $13.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $24.00
- Sale Price
- $24.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $38.00
- Sale Price
- $38.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $44.00
- Sale Price
- $44.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Moroccanoil
- Regular Price
- $44.00
- Sale Price
- $44.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $43.00
- Sale Price
- $43.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $59.00
- Sale Price
- $59.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Mr. Smith
- Regular Price
- $59.00
- Sale Price
- $59.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $29.00
- Sale Price
- $29.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Phyto
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $21.00
- Sale Price
- $21.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Verb
- Regular Price
- $22.00
- Sale Price
- $22.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $39.00
- Sale Price
- $39.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $33.00
- Sale Price
- $33.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $28.00
- Sale Price
- $28.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $13.00
- Sale Price
- $13.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $84.00
- Sale Price
- $84.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $77.00
- Sale Price
- $77.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $40.00
- Sale Price
- $40.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $20.00
- Sale Price
- $20.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $35.00
- Sale Price
- $35.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $42.00
- Sale Price
- $42.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $11.05
- Sale Price
- $11.05
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $77.00
- Sale Price
- $77.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Surface
- Regular Price
- $84.00
- Sale Price
- $84.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
Good for your hair. Good for you. Good for the planet.
In Store Product Purchase Only | No Shipping